Kdo chce podpořit hubnutí, ten možná sáhne po nějakém spalovači tuku. Jedním z těch, které se v poslední době těší velké oblibě, je karnitin. Jelikož jde o opravdu zajímavou látku, podíváme se na vše, co byste o ní měli znát.
Hubnutí je dlouhá cesta, která vyžaduje hodně plánování a změn strategie. Zatímco na začátku může být hubnutí celkem snadné, s postupujícím časem se může zastavit, nebo alespoň významně zpomalit.
Jelikož to může být pro řadu lidí frustrující (zvlášť, pokud už zapracovali i na svém každodenním jídelníčku), je pochopitelné, že se chcete pojistit tím, že si přivoláte na pomoc některý ze spalovačů tuků, který vám pomůže se dostat zase zpátky na závodní trať.
Jelikož bychom se měli celý život učit, dnes se mrkneme na to, co všechno vám může nabídnout ve sportu hojně používaná látka, které se říká karnitin.
Co je karnitin?
Karnitin je látka, která se vyskytuje v několika formách. Známe například D-karnitin a o něco populárnější L-karnitin. Ve své podstatě jde o kvartérní amoniovou sloučeninu a o derivát lysinu a methioninu. Kromě toho, tato látka transportuje mastné kyseliny do mitochondrií. Co se týče jeho použití ve světě sportu a hubnutí, přidává se do doplňků stravy na podporu spalování tuku.
Karnitin a hubnutí
Jak už bylo řečeno, L-karnitin se přidává do doplňků stravy na podporu hubnutí. Jak to ale funguje v praxi?
Když se podíváme na dostupné studie, ukazuje se, že nejlepších výsledků mohou při užívání doplňků stravy s L-karnitinem dosáhnout především lidé s obezitou a nadváhou. V jejich případě došlo při jeho podávání k průměrnému úbytku kolem 1,3 kg.
Další potenciální benefity
To není vše, co vám může L-karnitin nabídnout.
Mezi jeho další potenciální benefity patří:
- Podpora funkce mozku
- Podpora normálního stavu srdce
- Podpora výkonu a regenerace po cvičení
V neposlední řadě se také zkoumá jeho vliv na cukrovku 2. typu, protože prozatimní výsledky ukazují, že by mohl pomoci stabilizovat hladinu krevního cukru. (U lidí, kteří užívali placebo se tento výsledek nedostavil, takže to vypadá docela slibně.)
Zdroje L-karnitinu
L-karnitin můžete (pro někoho možná překvapivě) doplnit i z přírodních zdrojů, protože se nachází v některých běžně konzumovaných potravinách.
Objevíte ho například v:
- Hovězím mase
- Vepřovém mase
- Rybách
- Kuřecím mase
- Mléce
Zároveň platí, že L-karnitin z přírodních zdrojů se vstřebává do těla mnohem lépe než ten, který se rozhodnete užívat ve formě doplňku stravy.
Kdo by ho měl brát?
Vzhledem k tomu, že mezi přirozené zdroje L-karnitinu patří především maso a živočišné výrobky, je naprosto jasné, že by po doplňcích stravy s ním měli sáhnout především vegetariáni a vegani, kteří se těmto typům potravin vyhýbají. (A kteří by ho nemuseli mít v organismu dost.)
Další skupinou, která by mohla mít z užívání doplňků stravy s obsahem L-karnitinu užitek, jsou zralí jedinci, protože jeho hladina v organismu může začít s postupujícím věkem klesat. Také může podpořit činnost svalů a zmírnit únavu.
Co si z toho vzít?
Především to, že ne vždy musíte kvůli doplnění L-karnitinu sahat po doplňcích stravy na podporu hubnutí, protože jak sami vidíte, můžete ho snadno doplnit i z běžných zdrojů. Pokud už ale máte nějaký věk, nebo se potřebujete zbavit nebezpečné nadváhy (případně patříte mezi vegetariány/vegany), jeho doplnění z doplňků stravy by vám mohlo pomoci překonat problémy, které jsou spojeny s jeho nedostatkem, a také by vám mohl pomoci s podporou hubnutí.
Máte s užíváním L-karnitinu nějakou osobní zkušenost? Pokud ano, jakou?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Karnitin – Karnitin (česky)
https://www.healthline.com/nutrition/l-carnitine – Vše o L-karnitinu (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/5-natural-fat-burners – 5 přírodních spalovačů tuku (anglicky)