Myslíte si, že obézní jsou jen lidé, na kterých jsou jejich přebytečná kila na první pohled dobře vidět? V tom případě jste asi dosud ještě neslyšeli o problému, kterému se říká skinny fat, tedy štíhlá obezita. Co to je? A co v takové situaci jíst?
Na světě existuje spousta nejrůznějších paradoxů. A jedním z nich je například to, že i na první pohled štíhlí lidé mohou ve skutečnosti trpět obezitou, která však nemusí být na první pohled vidět. Takovému problému se říká skinny fat a trápí víc lidí, než byste si možná mysleli.
To hlavní, co v takové situaci rozhoduje, je množství celkového tělesného tuku, který může představovat podstatnou část hmotnosti takového člověka. Štíhle obézní pak také mívají mnohem menší množství aktivní svalové hmoty. Jedním z viníků, kvůli kterému může k tomuto jevu docházet, může být například emoční přejídání. Není to ale to jediné, na co se v průběhu cesty detailněji zaměřit.
Tak se pohodlně posaďte a pojďte pokračovat ve čtení.
Jak poznám, že jsem skinny fat?
I když to při pohledu do zrcadla patrné být nemusí, problém se štíhlou obezitou na sebe může upozornit mnoha jinými způsoby.
K nim patří:
- Rychlé zadýchávání při fyzické námaze
- Dlouhodobá fyzická únava
- Snížená schopnost zvládat náročnější terén (třeba s dlouhou řadou schodů)
- Špatně nastavený jídelníček s vysokým příjmem jednoduchých sacharidů a tuků
- Nedostatečná pohybová aktivita během dne
A co BMI?
Ani vaše tělesné BMI nemusí být spolehlivým ukazatelem toho, že se dlouhodobě těšíte dobré fyzické kondici. Lidé, které označujeme jako skinny fat, totiž mohou po stránce BMI zcela zapadat do zdravé normy.
Ve srovnání s tím mohou lidé, kteří pravidelně cvičí, a tím pádem mají větší množství aktivní svalové hmoty, dosahovat vyššího BMI, protože svaly jsou z hlediska gramáže těžší. Opět tu tedy máme další paradox.
Znatelnější rozdíl lze vidět například v šatnách tělocvičen, kde vedle sebe mohou být lidé stejné výšky a hmotnosti, ale ti, kteří jsou zvyklí cvičit, budou viditelně vyrýsovanější než ti, kteří váží stejně, ale mají vyšší podíl tuku a minimum svalů.
Příčiny štíhlé obezity: Moderní způsob života
Za problémy se štíhlou obezitou je zodpovědná naše aktuální životospráva. Ve srovnání s našimi předky se v průběhu dne mnohem méně hýbeme. Na prvním místě žebříčku je tedy nedostatek pohybu a cvičení.
Dále kromě pohybové aktivity stojí za tímto problémem i:
- Špatně nastavený a málo pestrý jídelníček, ve kterém je minimum ovoce, zeleniny, bílkovin a hodně zpracovaných potravin
- Vyšší věk (kdy tělo postupně hůře spaluje)
- Hormonální nerovnováha
- Opakované dodržování nesmyslných diet
- Stres
- Nedostatek spánku
Jak si s tím poradit?
Určitě se to neobejde bez cvičení. Aby byly jeho výsledky viditelné co nejdříve, také můžete vyzkoušet spalovače tuku, ve kterých je poměrně často i synefrin. V jídelníčku by pak měly být hlavně nízkotučné potraviny, které se co nejvíc přibližují svému přirozenému stavu (takže jsou minimálně průmyslově zpracované). Určitě neuškodí ani zvýšený přísun bílkovin, které jsou důležité jak pro pocit nasycení, tak pro růst aktivní svalové hmoty.
Hodně také udělá naše psychika a množství každodenního odpočinku. Z toho důvodu si každou noc dopřávejte alespoň 7,5 hodiny spánku. V bdělém stavu se také snažte cíleně snížit pociťovanou úroveň stresu.
Kam s tím jít?
Chcete zjistit, jestli štíhlou obezitou doopravdy trpíte? V tom případě se objednejte na důkladné měření podílu tělesného tuku, vody, kostí a svalů. Toto měření sice není zadarmo, ale získáte opravdu spolehlivé výsledky. Poté můžete začít spolupracovat se zkušeným dietologem a s osobním trenérem. Oba tito specialisté budou upravovat jídelníček a cvičení průběžným výsledkům, takže byste se s jejich pomocí měli dostat na svou vysněnou metu.
Znáte termín štíhlá obezita?