Pokud máte zdravotní problémy, je docela dobře možné, že vám váš ošetřující lékař nařídí dlouhodobou dietu, která může přispět ke zlepšení vašeho aktuálního stavu. Jednou z nich je i jaterní dieta, která může být i prevencí jaterního onemocnění. Jaké jsou její zásady, kterých byste se měli stůj co stůj držet?
Játra jsou velmi důležitým orgánem, bez kterého bychom nedokázali přežít. Technicky vzato jde o učiněnou chemičku, která se stará produkci cholesterolu, úzce spolupracuje se žlučníkem a pomáhá odbourávat například i alkohol.
Velkou nevýhodou však je, že pokud se objeví nějaký jejich problém, nemusíte o něm dlouhou dobu vědět. Přijít na něj může třeba až náhodně lékař v průběhu jiného vyšetření ve své ordinaci. A právě v takové chvíli vám může naordinovat jaterní dietu, která se spolu se žlučníkovou dietou řadí mezi takzvané zdravotní diety.
Jejich princip je poměrně jednoduchý. Změna jídelníčku totiž může přispět k redukci pociťovaných fyzických potíží na základě toho, že dojde k omezení nebo vyřazení problematických potravin. Jejich cílem tedy nemusí být nutně hubnutí.
Jak tedy na ni?
Kdy se dodržuje jaterní dieta
Jaterní dietu může lékař doporučit tehdy, kdy hrozí rozvoj jaterních potíží. Dieta totiž může v určitém směru působit jako jejich prevence. Také by ji měli dodržovat lidé, kteří trpí cirhózou jater, ztučnělými játry nebo hepatitidou.
Součástí jaterní diety bývá i upravený pitný režim, jehož součástí by mělo být velké množství čisté vody bez slazení nebo sirupu. Pitný režim totiž podporuje vylučování škodlivin pryč z těla.
Jaterní dieta – povolené potraviny
Povolených potravin je během jaterní diety (k velkému překvapení mnohých) celkem dost.
Dopřávat si můžete třeba:
- Zelenou listovou zeleninu
- Brukvovitou zeleninu (brokolice, kapusta, květák…)
- Borůvky, jahody, maliny a další ovoce bohaté na antioxidanty
- Ořechy a semínka
- Olivy a olivový olej
- Celozrnné výrobky (tmavá rýže, mouka, těstoviny…)
- Zelený čaj a vodu
- Bylinky
- Kvalitní zdroje proteinů
Klíčové je, abyste měli v jídelníčku dostatek takových potravin, které působí jako antioxidanty. Nezapomínejte totiž na to, že játra musí každý den během detoxikace organismu odvádět velmi těžkou práci. Je tedy fajn jim jejich úkol trochu usnadnit.
Přečtěte si: Co je to DASH dieta?
Zakázané potraviny
Během této diety se však budete muset zříci mnoha různých prohřešků, což možná nebude úplně jednoduché a na začátku vám možná budou chybět. Pokud jim ale odoláte, vaše zdraví vám za to jednoznačně poděkuje.
Stopku dejte:
- Alkoholu
- Fast foodu
- Potravinám s vysokým obsahem cukru
- Zdrojům trans mastných kyselin
- Červenému masu
- Polotovarům
- Sladkým nápojům
- Uzeninám
- Konzervám
- Smaženým jídlům
Výhody této diety
Pokud máte problém s játry a rozhodnete se tuto dietu na doporučení lékaře dodržovat, můžete tak podpořit zlepšení jaterních funkcí. Také by se mělo zlepšit vaše trávení. V neposlední řadě můžete mít i více energie a můžete se cítit v mnohem větší pohodě.
Součástí úspěchu je pak pravidelné docházení na preventivní kontroly, během kterých bude lékař bedlivěji monitorovat vývoj vašeho zdravotního stavu.