Láká vás jarní detox těla, od kterého si slibujete lepší zdraví a štíhlejší siluetu? Pak rozhodně zadržte! I přesto, že je jarní detoxikace těla velmi populární, ve skutečnosti není až tak potřebná. Nemluvě o tom, že nám může v řadě případů vyloženě škodit. Proto se podíváme na vše, co byste měli o tomto tématu určitě vědět!
Na jaře se chce spousta z nás zbavit starého a najít místo pro to, co je nové. Obvykle víc uklízíme, třídíme a chystáme se na nové začátky. A mnohdy se zaměřujeme i na stav svého těla a na to, aby bylo připraveno na novou (a náročnou) životní etapu.
Proto to netrvá nijak dlouho a na jaře řadu z nás napadne, že by se jim šikl expresní jarní detox těla. Vždyť všichni říkají, že se nám v těle hromadí těžké kovy a toxiny, které mají negativní vliv na hmotnost i zdraví.
Je to ale pravda? A skutečně jarní detox smoothie zažene všechny pomyslné démony, nebo je to jen chytrý trik prodejců doplňků stravy, kteří mají největší zájem o naše peníze, nikoliv o naše osobní blaho?
Tělo nepotřebuje speciální detox
I přesto, že se vás různí guruové z internetu snaží přesvědčit o opaku, lidské tělo speciální jarní detox vůbec nepotřebuje.
Máme totiž:
- Střeva a močový systém, které odstraňují již nepotřebné látky z těla.
- Plíce, kterými vydechujeme zplodiny.
- Kůži, která nám pomáhá detoxikovat se pocením.
- Játra, která si dovedou poradit s náloží chemických látek, včetně alkoholu.
Všechny tyto systémy pracují 24 hodin, 7 dní v týdnu a 12 měsíců v roce. A to až do doby, kdy skončí naše poslední hodinka. Zároveň jde o nejdokonalejší a nejvýkonnější detoxikační systém, který máme k dispozici. Pití zeleného smoothie s vidinou nějakého očištění tedy není vůbec zapotřebí.
Jediné, na co si musíme dávat pozor, je kvalita životosprávy a zdraví těla. Játra mohou například signalizovat potíže zvýšenou hladinou cholesterolu.
Rizika jarních detoxů
Než se pustíme do nějakého přehledu toho, co je možné pro podporu přirozené detoxikace těla všechno udělat, mrkneme se na to, čím vším nám mohou speciální jarní detoxy škodit.
- Pokud jíme některé (i zdravé) potraviny v nezdravém množství, můžeme se předávkovat některými vitamíny. Třeba vitamínem A z mrkve, což může mít negativní vliv na hustotu kostí.
- Nadměrné množství konzumace listové zeleniny v rámci detoxu může způsobit zvýšený příjem oxalátů, které mohou podpořit formování močových kamenů.
- Radikální snížení příjmu kalorií může vést k únavě, slabosti a k celkovému kolapsu organismu.
- Detox založený na brutálním snížení kalorií může později vést k jojo efektu.
Jak tedy vidíte, to, co se na začátku tváří jako ta nejlepší věc na světě, vám může v krajních případech i uškodit. Proto toto riziko nepodceňujte a raději preferujte zdravější životní styl.
Například i kvůli hubnutí, na které může mít nebývale velký vliv i stres.
Přirozená detoxikace těla
Tělo si dovede s odpadními a nepotřebnými látkami poradit i svépomocí. A ještě raději má to, když se mu s tímto úkolem rozhodneme trochu pomoci tím, že ho podpoříme zdravějším jídelníčkem a životním stylem.
- Jóga – Toto cvičení zklidňuje mysl, uvolňuje celé tělo a přispívá k redukci stresu. Zkusit můžete třeba jógu pro začátečníky.
- Pitný režim – Tělo má rádo i dobře nastavený pitný režim, jehož základem by měla být čistá voda. Také ale vyzkoušejte zelený čaj. I kopřiva ve formě čaje může být v tomto období nápomocná.
- Spánek – Určitě nezanedbávejte ani spánek, během kterého dochází k regeneraci celého těla. Zároveň díky němu načerpáte spoustu nové energie.
- Pobyt venku – Na jaře nás to většinou táhne díky hezkému a slunečnému počasí ven. Pokud to jde, snažte se toto volání každý den poslechnout, a to i kdyby to trvalo jen několik minut. Denní světlo podporuje dobrou náladu a pomáhá nám kalibrovat naše vnitřní hodiny.
- Sport – Sport podporuje pocení, dobrou náladu a formuje hezká těla. V neposlední řadě je také hodně důležitý pro normální vyprazdňování a pro podporu imunitního systému.
- Koníčky – Aby detoxikace probíhala i na duševní úrovni, věnujte se svým oblíbeným koníčkům a nacházejte nové. Skvělé je třeba čtení, scrapbooking, tanec nebo zahradničení.
- Jídelníček – Na jaro se hodí odlehčené a zdravější recepty, které obsahují spoustu zeleniny a kvalitních bílkovin. Nemusí jít jen o dělenou stravu, ale i o upravené verze vašich oblíbených receptů.
Pokud vám jde v rámci přirozeného detoxu především o hubnutí, místo trápení se hlady vyzkoušejte keto dietu, která je založena na zvýšeném přísunu bílkovin. Ty zasytí a podpoří ketózu, během které tělo hubne přebytečný (uložený) tuk.
Zdroj
https://www.nationalgeographic.com/premium/article/cleanse-detox-health-benefits-risks – Zdravotní rizika detoxikace (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/how-to-detox-your-body – Detox těla (anglicky)
https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/dec/05/detox-myth-health-diet-science-ignorance – Mýty o detoxu (anglicky)