Dech je nezbytnou součástí našeho života. I když je ale tak důležitý, málokdo mu během dne věnuje svou pozornost. Proto si ani neuvědomujeme, že dýcháme příliš povrchně, nebo příliš málo. Tak se pořádně nadechněte a v klidu se ponořte do dnešního článku.
Kdybychom nedýchali, tak bychom nežili. Nejen, že bychom neměli kyslík, který proniká do krve a do tělesných orgánů, ale také bychom nevydechovali oxid uhličitý, který by mohl v našich tělech napáchat dost nepěknou neplechu.
Možná se nyní sami sebe ptáte, proč se o něčem tak triviálním vůbec bavíme. Vždyť dýcháme všichni! Ano, to je sice pravda. Ale jak? (Je to podobné, jako s česáním, nebo s čištěním zubů. Děláme to všichni každý den. Jen málo z nás ale doopravdy dobře.) Možná si to ani neuvědomujete, ale během dne můžete nevědomky zadržovat dech, nebo dýchat rychle a mělce. Což nemusí být výhodné.
Pokud vás zajímá, jak to můžete napravit, přečtěte si následující řádky, ve kterých se budeme zaměřovat na dechová cvičení.
Co jsou to dechová cvičení
Dechová cvičení jsou speciální metody, které se soustřeďují na rozličné techniky dýchání. Podle toho, jak často je provozujete (a jak dobře) mohou pozitivně ovlivnit váš aktuální psychický stav. Z dlouhodobého hlediska mohou mít pozitivní dopady i na redukci váhy.
Nejlepších výsledků docílíte, pokud je budete provádět každý den. Ideálně alespoň 5 minut, během kterých se budete soustředit jen na sebe. (Kdo je netrpělivý, ten si pro začátek vystačí i s pouhými 2 minutami za den.)
Zbaví vás stresu a pomohou při hubnutí
Určitě vás zajímá, co jsme mysleli tím, že dechová cvičení mohou mít pozitivní dopady na naši psychiku a kondici. Proto se mrkneme na pár benefitů, kvůli kterým se vyplatí o této aktivitě přemýšlet.
Dechové cvičení pomáhá s/se:
- Redukcí stresu
- Úzkostmi
- Snižováním krevního tlaku
- Nespavostí
- Stabilitou středu těla (je ale nutné dýchat do bránice)
Pořádný nádech a výdech vás může také zbavit nervozity. Což se hodí například před zkouškami ve škole, nebo před důležitou prezentací v práci. Překvapivě, kvalitní dýchání může mít vliv i na snížení váhy. (Zní to zvláštně, ale nezapomínejte, že během něj zapojujete svaly. Nehledě na to, že jde o proces, který se prakticky nikdy nezastaví. Vidíte ten potenciál?)
3 tipy, jak na to
Typů dechových cvičení existuje nepřeberné množství. Každý si tedy může vybrat takové, které vyhovuje právě jemu a jeho osobním potřebám.
Dýchání do břicha
Asi nejznámější je dýchání do břicha. Lehněte si na záda a lehce pokrčte kolena. Pod hlavu si dejte polštář. (Ten si lze dát i pod kolena, pokud chcete.) Jednu ruku si položte na hrudník a druhou na bránici. (Ta je zhruba ve středu břicha.) Nadechněte se nosem a vzduch veďte do spodní ruky. (Dlaň na břiše se vám zvedne nahoru.) Následně vydechujte pusou. Takto cvičte asi 10 minut, klidně 3-4x za den.
Lví dech
Pohodlně se posaďte. Klidně na paty, nebo s překříženýma nohama. Položte dlaně na kolena a mějte roztažené prsty. Zhluboka se nadechněte nosem a otevřete doširoka oči. U toho zeširoka otevřte ústa a vyplázněte jazyk. Při vydechování stáhněte svaly na krku a vydejte táhlé “ha”. Opakujte 2-3x.
Vyrovnané dýchání
Pohodlně se posaďte a začněte dýchat i vydechovat nosem. U každého nádechu i výdechu v duchu počítejte délku. Cílem je, aby obě části procesu trvaly stejně, nebo alespoň přibližně dlouho. Kdo chce, ten může mezi výdechem a nádechem udělat menší pauzu. Toto cvičení provádějte alespoň 5 minut.
Jak vidíte, stačí se jen pořádně nadechnout.
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/diaphragmatic-breathing – Dýchání do břicha (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/287046 – Vliv dýchání na redukci váhy (anglicky)
https://www.healthline.com/health/breathing-exercise – 10 tipů na dechová cvičení (anglicky)