Shodit pár kilogramů tuku se někdy jeví jako příliš těžký úkol. Proto mnoho lidí hledá postranní cesty, jak si ho trochu ulehčit. Je dobrým řešením pravidelná konzumace dvou lžic jablečného octa?
Jablečný ocet je velmi populární surovina, která si získala oblibu jak v péči o krásu a zdraví, tak například jako prostředek pro ekologicky šetrný úklid domácnosti. Někteří lidé mu dokonce věří natolik, že ho používají jako prostředek pro podporu hubnutí.
Nejsou to ale jen velké oči? Je pravidelná konzumace 1-2 lžic jablečného octa bezpečná? A může opravdu podpořit hubnutí, jak se povídá?
Na tyto všechny otázky se vám pokusíme odpovědět níže.
Jablečný ocet jako hubnoucí zázrak
Jablečný ocet je tekutina, která prochází dvěma kroky fermentace. V první řadě se nakrájená jablka promíchají s kvasinkami, čímž se jejich cukr promění na alkohol. Následně jsou do jablek přidané bakterie, které promění alkohol na kyselinu octovou. Tento proces trvá zhruba jeden měsíc.
Lidé ho používají především proto, že jeho umírněná konzumace může mít pozitivní vliv na ztrátu hmotnosti. Ale ne tím, že by ocet spaloval tuk. Jablečný ocet může mít dobrý vliv na snížení krevního cukru, na zlepšení metabolismu či na chuť k jídlu. Což společně může vyústit v to, že budete štíhlejší.
Jablečný ocet a jeho dávkování
Jablečný ocet je pořád ocet. Proto je potřeba myslet na bezpečné užívání. Pro zdravého člověka se za bezpečné množství považují 1-2 lžíce jablečného octa. (V přepočtu 15 ml a 30 ml.)
Rozdíl mezi skupinami, které braly po dobu výzkumu 1, nebo 2 lžíce jablečného octa, přitom nebyl velký. První skupina shodila v průměru 1,2 kg a druhá 1,7 kg. Kontrolní skupina bez octa měla za celou dobu přírůstek 0,4 kg.
Pokud budete brát jablečného octa moc, můžete zaznamenat:
- Vyprázdnění žaludku po delším čase (což může být komplikace, zvlášť u pacientů s cukrovkou)
- Nevolnost
- Problémy se zažíváním
- Ztrátu kostní hmoty
- Nízkou hladinu draslíku v těle
- Erozi zubní skloviny
- Popálení kůže po kontaktu s octem
- Interakce s některými léky (léky na diabetes, léky na snížení draslíku v krvi, diuretika…)
Z toho důvodu není vhodné s touto metodou hubnutí začínat bez vědomí vašeho lékaře. Také byste neměli brát ocet dlouhodobě, ale maximálně jen pár týdnů. (Výše uvedená studie zkoumala efekt jablečného octa po dobu 12 týdnů.)
Brát jablečný ocet někdy nestačí…
Jak vidíte, ani jablečný ocet nemusí být správnou variantou na podporu hubnutí. A ani sám o sobě mnohdy nesvede zázraky. Vždy je potřeba se hýbat, spát a mít kvalitní jídelníček, který je bohatý na vitamíny, minerály a další pro tělo důležité látky.
Pokud nevíte, jak máte s novou životosprávou začít, zkuste domácí cvičení. Na YouTube existuje nespočet českých, ale i cizojazyčných videí, které jsou zcela zdarma. Vyberete si tedy takové cvičení, které se vám líbí nejvíc. Ve stravování se pak vyplatí dělat jednotlivé změny spíše postupně. Jinak u nich nevydržíte.
Co si z toho vzít?
Hubnutí je proces, který vyžaduje pořádnou dávku sebedisciplíny. A sami ze své zkušeností víme, že dokopat se ke změnám může být na začátku dost těžké. Také budete mít dny, kdy se vám nebude chtít vůbec pohnout.
Myslete ale na to, že jakmile tuto nechuť překonáte, byť cvičením, které zabere 10-20 minut, budete na sebe náležitě hrdí. Nakonec zjistíte, že se ze zdravého způsobu života stal váš pravidelný zvyk a naprosto automaticky začnete pracovat i na zlepšení svého jídelníčku.
Zelenou kávu si pak můžete dát jen tak na chuť. Stejně, jako třeba ten jablečný ocet, který si přidáte jako zálivku do salátu. Nebudete totiž čekat, že vám tyto hubnoucí zázraky splní něco, co je ve velké míře závislé na vaší aktivitě a odhodlání.
Zdroje informací
https://www.healthline.com/nutrition/apple-cider-vinegar-weight-loss – Pomáhá jablečný ocet s hubnutím? (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/apple-cider-vinegar-side-effects – 7 vedlejších účinků jablečného octa (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/how-to-lose-weight-as-fast-as-possible – Jak rychle ztratit hmotnost (anglicky)