Jak zdravě přibrat na váze? Není to jen o jídelníčku!

I když chce většina populace zhubnout, existují mezi námi lidé, kteří mají přesně opačný problém. Potřebují nabrat váhu, ale netuší, jak na to. Ať se totiž snaží dělat možné i nemožné, ručička na váze se pořád nechce pohnout ani o jedno deko nahoru. Existuje nějaký způsob, jak si v takové situaci pomoci? Na to se společně podíváme níže.

I když je hubnutí pro mnohé z nás náročné, s cíleným přibíráním na váze je to možná ještě horší. Zvlášť, pokud máte podváhu. Je docela dobře možné, že jste se snažili svou situaci změnit tím, že jste jedli všechno, co vám přijde pod ruku. Ani to ale nemusí vždy znamenat úspěch.

Hodně lidí v této situaci propadá beznaději, protože prakticky všude se řeší jen to, jak něco málo shodit. Jak naopak zdravě přibrat ale neřeší skoro nikdo. (Nebo jen opravdu výjimečně.)

I když je každé tělo jiné, níže se podíváme na pár tipů, které by vám mohly se zdravým přibíráním pomoci.

Proč vede rychlé přibírání do pekla?

pexels cottonbro 3944308 scaled

Lidé, kteří se rozhodli rychle přibrat, s největší pravděpodobností nejrychleji sáhnou po tom, co klasifikujeme jako nezdravé. Může jít o pizzu, sladké nápoje, donuty a další pochutiny, o kterých víme, že obsahují velké množství kalorií. Problém je v tom, že tento způsob přibírání vede ke zvýšenému riziku cukrovky, kardiovaskulárních chorob a dalších nepříjemností, které mohou snižovat kvalitu vašeho budoucího života, nebo ho mohou dokonce i dost podstatně zkrátit.

Jak na to?

Zvýšení kalorického příjmu

Logicky se nám nabízí zvýšení našeho kalorického příjmu. Zapomeňte ale na nezdravé potraviny a nápoje, které jsme zmiňovali výše. Spíše se snažte sahat po kvalitních a zdravých potravinách, které se stanou základním kamenem vašeho nového (a lepšího) jídelníčku. Pokud chcete přibírat postupně, doporučuje se zvýšit kalorický příjem o cca 300-500 kalorií nad váš normální příjem. Pokud potřebujete přibrat rychleji, můžete zvýšit příjem o 700-1000 kalorií.

pexels ella olsson 1640768 scaled

Proteiny

Pro zvyšování tělesné hmotnosti se skvěle hodí proteiny, protože nemají tendenci podporovat růst tukové tkáně, ale spíš podporují růst svalové hmoty. Díky tomu by vám neměla hrozit při přibírání beztvará postava s minimem svalů.

Cvičení

Teď nemluvíme o cvičení pro redukci váhy, ale o silovém cvičení, které dovede budovat větší množství aktivní svalové hmoty. Jelikož svaly něco váží, je docela dobře možné, že po nějaké době se vám podaří (spolu se správným jídelníčkem a regenerací) přibrat na požadovanou hmotnost.

Další tipy, které mohou pomoci:

  • Přestaňte pít před jídlem, v opačném případě toho tolik nesníte a bude pro vás náročnější přibrat
  • Časté jezení (pokud na to nejste zvyklí, zkuste si dělat pravidelné svačinky)
  • Pití plnotučného mléka
  • Používání větších talířů vás motivuje nabírat více jídla
  • Přidávejte si do kávy trochu šlehačky
  • Kvalitní spánek
  • Nikotinová abstinence, protože se ví, že kouření může přispívat k nižší tělesné váze

Na tohle nezapomeňte

pexels dana tentis 1213710 scaled

Jelikož podváhu způsobují některé vážné choroby (onemocnění štítné žlázy, celiakie, rakovina, infekce…), je důležité, abyste se nechali pořádně vyšetřit u svého ošetřujícího lékaře.

S ním byste měli zároveň absolvovat průběžné konzultace, protože je možné, že z důvodu nízké tělesné hmotnosti vám (například na začátku cesty) nemusí doporučit intenzivní fyzické cvičení pro nabírání svalové hmoty, které by vám mohlo nechtěně ublížit. Také se můžete spojit s dobrým dietologem a osobním trenérem. Oba tito specialisté by vám měli pomoci přizpůsobit program tak, abyste co nejdříve dosáhli svých vysněných výsledků.

Měli jste někdy potíže s přibíráním? Pokud ano, jak se vám je podařilo překonat?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/nutrition/how-to-gain-weight – Kompletní průvodce přibíráním na váze (anglicky)

 

Napsat komentář