Jojo efekt: Poznejte svého nepřítele a konečně ho porazte

Věční dietáři by vám odpřísáhli, že jejich dieta opravdu fungovala. Jediná věc, která pokazila výsledky jejich snažení byl jojo efekt, který jim během chvíle vrátil všechna kila navíc. A možná jich pár dokonce i přidal. Opravdu je ale jojo efekt něco, co nedokážeme ovlivnit? Anebo jde jen o výmluvu těch, kteří nevědí, jak na zdravé hubnutí?

O jojo efektu se toho už řeklo celkem dost. Člověk by tedy mohl získat celkem oprávněně pocit, že už víme, jak mu po hubnutí zabránit. Opak je ale pravdou. Dokud budou lidé hazardovat se svým zdravím a budou spoléhat na extrémní diety, patrně s ním budeme bojovat až do skonání věků.

Abyste se nedostali do věčného koloběhu přibírání a hubnutí, udělejte si chvilku času a pokuste se jojo efekt pochopit. Jakmile do něj proniknete, zjistíte, že ho lze porazit několika dobře uváženými kroky. A každé vaše hubnutí bude končit úspěchem.

Co byste tedy měli o jojo efektu vědět?

Co je jojo efekt?

Jojo efekt je jev, který se většinou objevuje několik týdnů po skončení diety, nebo jiného (mnohdy radikálního) hubnutí. To může být úspěšné, ale po návratu k normálnímu životnímu rytmu se vám nevhodnou životosprávou začnou vracet všechna kila zpět. Takže si svou novou postavu moc neužijete. 

Důvody, proč k němu dochází existují dva. Prvním z nich je ztráta svalů a pokles výkonu vašeho metabolismu, který má vliv na spalování tuku. Tím druhým je přejídání a špatná životospráva. (Dietář má pocit, že si může nadbytečný příjem kalorií v klidu dovolit.)

Co ho způsobuje

pexels photo 4021994

I když se zdá, že jsme příčiny jojo efektu popsali v předešlých odstavcích dostatečným způsobem, pravda je taková, že jde o celkem důmyslný proces našeho těla, kterému je potřeba porozumět do hloubky.

Pokud je jojo efekt způsobený velkým snížením kalorického příjmu, s velkou pravděpodobností zhubnete kvůli ztrátě svalové hmoty. (Z toho důvodu nejde keto dieta a jojo efekt dohromady, protože svaly chráníte zvýšeným příjmem bílkovin.) Ta zvyšuje rychlost metabolismu, protože je pro tělo (z hlediska její výživy) náročné ji udržet. Jakmile její poměr klesne, zpomalíte si spalování a při návratu k vaší běžné denní stravě začnete vršit nový tuk na stále úřadující tukovou tkáň. Není se pak čemu divit, že kila naskakují mnohem rychleji a ve finále vážíte ještě víc než předtím.

Někdy je ale jojo efekt výsledkem deprese, během které dietář polevuje ve svém stravovacím režimu a začne se v důsledku své zhoršené nálady pozvolna přejídat. 

Jak se mu vyhnout

Aby už u vás jojo efekt neměl žádnou šanci, začněte na něj myslet už na začátku hubnutí. Místo toho, abyste se snažili redukovat svoji váhu hladovkou, vsaďte na vyvážený jídelníček, pohyb a na dobře nastavený klidový režim. 

Především se snažte:

  • Vybudovat si svalovou hmotu (dobrá je třeba keto dieta, protože ketóza a jojo efekt nejdou úplně dohromady)
  • Pravidelně jíst
  • Jíst potraviny a jídla, které nemají vysokou kalorickou hodnotu (a tím pádem jich můžete sníst klidně víc)
  • Mít pod kontrolou svůj příjem tuků a nezdravých pochoutek
  • Mít pod kontrolou, kolik toho přes den sníte
  • Nebýt ve stresu
  • Stanovit si reálné cíle

pexels photo 566566 1 scaled

Uvědomte si, že bez celkové harmonizace vašeho těla a mysli se můžete snažit sebevíc, ale k dlouhodobému udržení váhy nejspíš nedojde. 

Ze začarovaného kruhu vystoupíte pouze tak, že tělu dáte dost bílkovin, které ochrání svaly a navodí stav ketózy. To ale vyžaduje, abyste z jídelníčku škrtli škroby a přebytečný cukr, který funguje jen jako rychlý zdroj energie, ale reálně nemá žádnou výživovou hodnotu. Mezi tím najděte cvičení, které vás bude dlouhodobě bavit. Vůbec nesejde na tom, zda si zvolíte pravidelné procházky, tanec, posilování nebo třeba běh. Jde jen o to, abyste se na něj těšili a začali ho brát jako součást vašeho života.

photo 1536922246289 88c42f957773

Velmi důležitý je i odpočinek a stanovování si reálných cílů, kterých lze v určitém časovém horizontu dosáhnout. (Co myslíte? Je možné zdravě zhubnout 50 kilogramů za měsíc?) Abyste nebyli ve stresu z toho, že nevidíte výsledky, vykašlete se na vážení a místo toho si pořiďte dobrý krejčovský metr a měřte objemy. (Pas, boky, ruce, stehna…) Hodně pomáhá i focení postavy po týdnech a následné porovnávání fotek. (Najednou si všimnete i malých změn, které jste předtím přehlédli.)

Hlavně buďte v klidu!

Jeho vliv na naše zdraví

pexels photo 1640771 scaled

Pokud jsme vás stále ještě nepřesvědčili o tom, že je držení pochybných diet, které vás nutí jíst jen jablka, zelí nebo pít tři ovocné/zeleninové nápoje denně nesmysl, mrkneme se na to, jaké má jojo efekt negativní účinky.

Kromě toho, že se vám zpomalí metabolismus je možné, že náhlý přírůstek tuku způsobí ztučnění jater. Také vám bude hrozit větší riziko cukrovky 2. typu, která souvisí se špatným stravováním a nevhodným životním stylem. Nezapomínejte ani na to, že jde o obrovský nápor na srdce, které může být náchylnější k náhlým srdečním příhodám. Kila navíc jsou často spojována i s vyšším krevním tlakem, který často vede k infarktu. 

Jak tedy vidíte, vyhnout se jojo efektu má pro vás jednoznačně smysl. 

 

Napsat komentář