Kalorické tabulky: Jak pomohou při hubnutí?

Kdo chce zhubnout, ten by měl mít nižší kalorický příjem. A toho lze docílit jen dvěma způsoby. Buď se rozhodnete, že přestanete jíst, což bychom vám spíše nedoporučili, nebo zvýšíte svůj energetický výdej. Aby se vám hublo trochu snáz, přijdou vám vhod kalorické tabulky.

Říkáme to stále dokola, ale jelikož je opakování matkou moudrosti, neodpustíme si to ani dnes. Hubnutí není ani trochu snadné. Zvlášť, pokud má být zdravé. Vyškrtnout kalorie a být na mléčné, nebo Cambridge dietě umí každý. Výsledkem extrémního hubnutí je ale ztráta svalů, jojo efekt a mnohdy i negativní dopad na zdraví. 

Pokud už toho máte dost a máte pocit, že můžete dělat cokoliv a nic na vás nemá požadovaný účinek, zkuste na to jít od lesa a začněte používat kalorické tabulky v kcal. Najednou zjistíte, že jíte buď příliš málo (a tělo si tím pádem spoří na horší časy), nebo příliš mnoho. Bez toho, abyste si to uvědomovali.

pexels daria shevtsova 3326533 scaled

Jak na to jít ale v praxi?

Jak fungují kalorické tabulky

Abychom vám byli schopni co nejlépe vysvětlit, jak kalorické tabulky fungují, musíme se vrátit k úplným základům. Tělo neustále udržuje nejrůznější procesy. Jmenovat bychom mohli mozkovou činnost, regulaci tělesné teploty, trávení nebo třeba pumpování srdce. Což vyžaduje energii. (Představte si tělo jako auto, které ke své jízdě potřebuje pravidelně tankovat.) Když ji nemá, nepojede. A v extrémních případech dojde ke smrti v důsledku nedostatku živin.

Proto existuje něco jako doporučený denní příjem živin. Včetně vody a tekutin. Na což existují kalorické tabulky a výživové hodnoty. Podle nich zjistíme, kolik energie bychom měli přijímat ze stravy během dne a jaké živiny by měly být ve stravě zastoupené v jakém množství. Každá potravina, ale i nápoj, má nějakou kalorickou hodnotu, kterou lze spočítat. U některých je nízká (voda, salátová okurka, meloun…), u jiných zase vysoká (plnotučná šlehačka, tuk, cukr…). 

pexels min an 749102 scaled

Nejde tedy o to, že byste měli nějakou potravinu, nebo tekutinu úplně vyškrtnout. Na druhou stranu, pokud si dopřejete příliš mnoho nezdravého jídla v jednom dni, přešvihnete svůj kalorický příjem. Buď si tedy dáte méně, budete po zbytek dne o hladu, nebo se rozhodnete nezdravou potravinu vynechat a místo toho si dopřejete větší objem méně kalorických potravin. (Takže budete jíst víc, ale zároveň budete ztrácet svoji hmotnost.)

Mobilní aplikace

Co to v překladu znamená? Že budete každé jídlo vážit a budete ho zadávat do kalorické tabulky online. Ta vám v závislosti na jednotlivých ingrediencích dovede spočítat celkovou energetickou náročnost pokrmu, nebo celého dne. Aby to mohlo fungovat, je potřeba, abyste byli poctiví a do tabulky udávali pravdivé údaje o velikosti porce čokolády, o mase z tuňáka v salátu, nebo o velikosti a gramáži každého rohlíku, který sníte. 

Rozhodně je to ale přátelská varianta. Stačí si stáhnout aplikaci do telefonu a můžete začít s počítáním. Některé aplikace jsou schopné vás upozornit i na to, že máte doplnit doporučenou denní dávku bílkovin a podobně. (U tuků a sacharidů tento problém obvykle lidé nemají.) 

Hubnout lze i bez diet, stačí počítat

pexels ready made 3850838 scaled

Když budete správně a každodenně počítat, brzy se naučíte vejít se do svého doporučeného denního kalorického příjmu. Případně ho můžete trochu zmenšit. Čímž docílíte opravdu pozvolného hubnutí. (Nemluvíme ale o 1000 kcal, ale třeba o 100-200.) Případně ztrátu způsobíte cvičením. Tím může být každodenní chůze, nebo cvičení doma. Třeba za pomoci gumy. 

Je ale potřeba myslet na několik věcí. V první řadě mějte v paměti, že čím menší tělo budete mít, tím méně energie budete potřebovat k udržování jeho procesů. Proto se může stát, že i přes snížený příjem přestanete hubnout. V takové chvíli se hodí svůj příjem kosmeticky upravit. Metoda kalorických tabulek pak není vhodná pro lidi, kteří trpí poruchy příjmu potravy.

Závěr

Jídlo není náš nepřítel. Mnohdy nehubneme jenom kvůli tomu, že nemáme ani přibližnou představu o tom, jak kaloricky náročné jsou některé naše návyky a neřesti. (Čokoládové tyčinky, plnotučné mléko v kávě, řízek…) 

Smyslem počítání kalorií není to, že si odepřete všechno, co máte rádi. Ale naučíte se, jak tyto občasné výkyvy kompenzovat. Díky čemuž je tento způsob dlouhodobě udržitelný.

Máte s počítáním kalorií nějakou osobní zkušenost? Pokud ano, budeme rádi, když nám ji napíšete do komentářů pod článkem.

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kalorie – Kalorie (česky)

https://www.wikiskripta.eu/w/Doporučený_příjem_živin – Doporučený příjem živin (česky)

https://www.webmd.com/diet/guide/calories-chart – Kalorické tabulky (anglicky)

 

Napsat komentář