Pokud máte pocit, že dieta není nic dobrého pro vás, možná je na místě, abyste udělali kompletní změnu svého životního stylu. Jedním ze způsobů, jak toho docílit je to, že se seznámíte s ketonovou dietou. Stačí, když se začtete do dnešního článku.
Snad každý alespoň jednou v životě vyzkoušel nějakou dietu. Pro některé lidi je ekvivalentem hladovky, během které si dopřejí sotva jedno jablko denně. Jiní z nás se zase terorizují nízkokalorickými pokrmy, které z duše nesnáší a které jim celý proces hubnutí do velké míry ztrpčují. (Pokud rovnou nevsadí na nějakou “osvědčenou” a ne zrovna bezpečnou dietu celebrit, která dokáže vcelku rychle podlomit jejich zdraví.)
Nejlépe jsou ale na tom lidé, kteří k dietám od počátku přistupují s rozumem. Místo toho, aby je vnímali jako omezení je naopak přijímají jako příležitost k dlouhodobé změně svého života. Ne náhodou se nakonec rozhodují pro proteinovou keto dietu, při které se netrýzní hladem a zároveň u ní vidí slušné výsledky.
Ještě předtím, než se do ní pustíte i vy si přečtěte všechny důležité informace, které byste o ní měli znát.
Co je to keto dieta?
Keto, nebo také proteinová/bílkovinová dieta je stravovací směr, během kterého dochází k vyškrtnutí sacharidů a škrobů, které jsou nahrazeny zdravými tuky a štědrou porcí bílkovin. V závislosti na tom, jaké máte záměry je možné se podle ní stravovat dlouhodobě, ale výjimkou není keto dieta na týden.
Tento krátký interval lze využít především proto, že ketonová dieta má celkem tři fáze. V první fázi jste sice omezení ve výběru povolených potravin, na druhou stranu díky tomu nejvíc hubnete. Ve druhé fázi se váš jídelníček rozšiřuje o další suroviny, ze kterých je možné začít vařit. Ačkoliv stále ještě hubnete, výsledky z fáze 1 rozhodně neočekávejte. Fáze 3 je pak o tom, že si osvojujete nový životní styl, který má na vaše tělo dlouhodobý efekt.
Možná se sami sebe ptáte, jak je možné, že vyřazení sacharidů a škrobů tak dobře funguje. Je to dáno tím, že jde o zdroje rychlé energie, jejichž přebytky se schovají do tukových zásob. Aby z nich mohlo tělo začít čerpat, musíme mu je odepřít. Díky tomu se dostanete do ketózy, během které se tělo naučí štěpit vlastní tuk, který posléze využije na energii. Během keto diety zároveň nedochází k úbytku aktivní svalové hmoty, jelikož je chráněna přísunem kvalitních bílkovin.
Rozdíl mezi „domácí“ a koupenou keto dietou
Lidé jsou ve velké míře zvyklí vařit jídlo doma. Proto je může na začátku napadnout, že se začnou stravovat podle principů proteinové diety, ale budou k tomu využívat jídla z vlastních surovin. I když se jedná o opravdu ušlechtilou myšlenku, která si zaslouží naše uznání, minimálně pro začátek se hodí vsadit na profesionálně zpracovaný dietní program. A to hned z několika dobrých důvodů.
Jedním z nich je ten, že budete mít od začátku pod kontrolou svůj denní příjem bílkovin a dalších důležitých živin, které oceníte nejen při práci, ale i po náročném tréninku. Neexistuje totiž nic horšího než najet na nový stravovací plán a plnit ho jen z půlky. Třeba kvůli špatné znalosti tématu. S tím se pojí i úspora času. Keto dietní koktejl, nebo polévku stačí zalít trochou vody a můžete vyrazit do práce, nebo na hodinu cvičení. V neposlední řadě myslete na to, že budete mít při ruce tým lidí, na který se můžete obracet se svými dotazy.
Výhody keto diety
Jedním z důvodů, proč lidé dávají keto dietě šanci je skutečnost, že jim může pomoci se zdravým hubnutím. To ale není jediná věc, na kterou může mít její dodržování vliv.
Často se o ní hovoří ve spojení s:
- Prevencí cukrovky 2. typu
- Úpravou epilepsie
- Prevencí onemocnění kardiovaskulárního systému
- Úpravou potíží, které souvisejí s Alzheimerovou chorobou
- Úpravou potíží, které jsou způsobené Parkinsonovou chorobou
- Prevencí akné
Ačkoliv byly všechny z výše uvedených bodů předmětem vědeckého zkoumání, řadu z nich bude nutné ještě dodatečně ověřit. I přesto se však jedná o zajímavé faktory, na které je vhodné brát od počátku zřetel.
Nevýhody keto diety
Samozřejmě by bylo bláhové tvrdit, že keto dieta s sebou nese pouze pozitiva. Proto si posvítíme i na odvrácenou stranu mince, na které se sdružují komplikace a nevýhody. Včetně výčtu skupin, pro které není dodržování této diety vhodné.
Před zahájením dietního programu myslete na to, že:
- Vás nejspíš čeká keto chřipka (tělo přechodně protestuje proti nedostatku cukru)
- Vysoký příjem bílkovin vám může poškodit ledviny
- Nerovnováha elektrolytů může způsobit poškození srdce
- Se můžete potýkat s nevábně vonícím dechem
- Vás může potrápit zácpa (hlavně, když málo pijete a nejíte dost vlákniny)
- Při nedostatku některých vitamínů a minerálních látek můžete ohrozit hustotu a zdraví svých kostí
- Hodně štíhlé ženy riskují ztrátu, nebo nepravidelnost menstruačního cyklu
Keto dietě se rovnou vyhněte, pokud máte potíže s ledvinami, jste těhotná, nebo kojíte. Vhodná není ani pro děti a pro lidi pokročilého věku, kteří potřebují široké spektrum vitamínů, minerálních látek a dalších důležitých živin. Se svým lékařem se poraďte i v případě, že trpíte cukrovkou, vysokým tlakem nebo jinými chronickými stavy.
Keto dieta a jojo efekt
Každý, kdo už někdy držel dietu se obává, aby ho na jejím konci nečekal jojo efekt. K němu dochází z několika důvodů. V první řadě jde o to, že se po dlouhém období strádání pořádně najíte. (Když jste zhubli, tak můžete. Nebo ne?) Tím, že se utrhnete ze řetězu a začnete se bezmyšlenkovitě přejídat mu jdete přímo naproti. Také myslete na to, že pokud jste své tělo připravili přísnou hladovkou o svaly, zpomalili jste si metabolismus a nyní je pro vás mnohem těžší odbourat starý, ale i nově přijímaný tuk.
Vzhledem k tomu, že byste i po skončení keto diety měli alespoň částečně pokračovat v nově nastaveném režimu, váhový přírůstek by neměl být buď žádný, nebo jenom velmi mírný. Druhému problému se navíc vyhnete úplně, protože bílkovinami ochráníte svaly a ketózou redukujete uložený tuk.
Vzorový jídelníček
Jídelníček keto diety je pro strávníky přinejmenším příjemný. Během dne nebudete pociťovat hlad a nebudete se muset nijak markantně omezovat chutích. Pokud nevěříte, podívejte se na jídelníček, kterým pokryjete jeden celý den.
Snídaně: Dvě smažená vejce, nakrájené rajče, káva se šlehačkou
Svačina: Plnotučný sýr cottage, piniové ořechy
Oběd: Špenátový salát s karbanátkem z hovězího masa, sýrem a avokádem
Svačina: Proteinový nápoj
Večeře: Grilovaný losos s brokolicí zakápnutou máslem
Máte s keto dietou nějakou osobní zkušenost? Pokud ano, budeme rádi, když nám ji napíšete do komentářů pod článkem.