Seznam 8 nadýmavých potravin aneb jak na nafouklé břicho

Pokud vás pravidelně trápí nadýmání a bolest břicha, jde o velmi nepříjemný problém, který se nevyplatí ignorovat. Jenže, co když vám plynatost způsobuje něco vyloženě zdravého?

Nafouklé břicho představuje nejen osobní, ale i estetický problém. Například můžete mít strach z toho, že vypustíte větry v nevhodnou chvíli a způsobíte si trapas, o kterém se bude ještě dlouho hovořit. Nafouklé břicho vám navíc může znemožňovat oblékání vašich oblíbených kusů oděvu. Případně vás může oblečení nepříjemně tlačit v pase.

Přečtěte si: Jak vyzrát na emoční přejídání?

Problém je v tom, že za nafouknutým břichem můžou být občas vyloženě zdravé potraviny a nápoje. Kvůli tomu pak tedy může být složité si najít ke zdravému stravování nějakou schůdnou cestu. Když ale víte, jak máte s nadýmavými potravinami pracovat, nebo za jaké varianty je vyměnit, váš problém se může brzy snadno vyřešit. (Při té příležitosti si můžete pročíst recepty s červenou čočkou, která bývá k zažívání celkem šetrná.)

Tyto potraviny způsobují nadýmání

Fazole

Fazole s protlakem a vejci patří mezi zdravé snídaně, které dovedou tělu dodat proteiny a vlákninu. Problém je v tom, že fazole mohou zároveň způsobit nepříjemnou plynatost. V případě, že se jich nechcete úplně vzdát, před konzumací se je (v suché formě) vyplatí předem namočit na několik hodin do vody. Pomoci by vám mohla i úprava porcí.

Čočka

Hodně lidem nedělá dobře ani čočka, která patří mezi další spouštěče plynatosti a nadýmání. Přitom stejně jako fazole obsahuje hodně vlákniny, takže je její konzumace vyloženě žádoucí. Například ve formě polévky nebo salátu. Kromě toho, že by vám mohla více vyhovovat méně nadýmavá červená čočka, o které jsme hovořili výše, rozhodně se vyplatí ji před vařením opět na nějakou dobu namočit do čisté vody.

Bublinkové nápoje

Je jedno, jestli jde o sportovní nápoj nebo o limonádu. Bublinky obsahují vzduch, který se pak může kumulovat ve vašem zažívacím ústrojí. Proto je vhodné si vždy vybírat čistou vodu, nebo jemně perlivé nápoje, nikoli ty, které perlí hodně.

Brukvovitá zelenina

pexels cats coming 1359326 scaled

Nejspíš vás nepotěší ani to, že nadýmání často způsobuje brukvovitá zelenina, do které patří brokolice, květák a zelí. Kromě toho, že se dělá z této zeleniny celkem často základ na pizzu a přidává se do salátů, obsahuje i hodně vlákniny, vitamín C, vitamín K a mnoho dalších důležitých živin. V případě, že vám opravdu nedělá moc dobře, zvolte si špenát, okurku nebo sladké brambory.

Cibule

Cibule vypadá na první pohled dost nenápadně, pokud ale delší dobu přemýšlíte o tom, proč vás tak často trápí nadýmání, zkuste se zamyslet nad tím, jestli za tímto jevem nemůže stát její zvýšený přísun. Pokud hledáte alternativu pro dochucení pokrmů, vyhovovat by vám mohly třeba čerstvé bylinky.

pexels mali maeder 244395 scaled

Tip: Víte, co je synefrin a co vám může nabídnout?

Mléčné výrobky

Nemusí jít vyloženě o alergii na laktózu nebo kasein. (Případně o intoleranci, která se může alergii ve svých příznacích dost podobat.) V případě, že máte v oblibě zakysané mléčné výrobky, včetně kefíru, i ony mohou s vaším trávením napáchat pořádnou neplechu. V případě, že vám nedělají mléčné výrobky dobře, zvažte používání rostlinných mlék a výrobků z nich. Vadit vám možná nebudou ani jiné mléčné výrobky, jako je například smetana a máslo.

Jablka

pexels andres ayrton 6550823 scaled

Stín podezření může padnout i na jinak vcelku málo problematická jablka. Kromě vitamínu C obsahují i vlákninu, která může způsobovat nadýmání. V případě problémů se hodí nejprve vyzkoušet zmenšení porcí, případně můžete jablka nahradit banány a borůvkami.

Česnek

Stejně jako cibule, i česnek některým lidem zhoršuje trávení. Při vaření ho tedy můžete nahradit pažitkou, tymiánem nebo bazalkou. Málo problematický pro vás může být i česnekový olej, který ho obsahuje menší množství.

Dělají vám tyto potraviny také potíže, nebo máte to štěstí, že je můžete jíst po kilech?

Napsat komentář