Věděli jste, že vysoký cholesterol může hrozit i u štíhlých lidí? A třeba také to, že může jít o problém, který můžete mít již ve třiceti letech? Vzhledem k tomu, že jeho vyšší hodnota může zvyšovat riziko vzniku chorob kardiovaskulárního systému, je nutné se proti němu bránit. Jak hodnoty cholesterolu spolehlivě zjistit? A co při jeho zvýšené hladině jíst?
I když všichni víme, jak důležitá je v našich životech zdravá výživa, pravdou je, že ne vždy se řídíme poučkami, které říkají, co je pro nás dobré. A když to tak děláme dostatečně dlouho, může se stát, že nepozorovaně dojde ke zvýšení hladiny cholesterolu, která může způsobit řadu nežádoucích potíží. Od infarktu po mrtvici.
Právě proto je moudré se začít o svůj zdravotní stav zajímat co nejdříve. A na základě výsledků od lékaře změnit svou životosprávu tak, aby se pravděpodobnost budoucích problémů snížila na minimum.
Jak na to?
Hlavní příčiny vysoké hladiny cholesterolu
Zvýšená hladina cholesterolu nemá žádné příznaky, ale mnoho příčin. Mezi hlavní faktory, které mohou mít na tento problém vliv, patří například genetika. Určitou roli ale může hrát i stresová zátěž a celkově špatně nastavený životní styl.
Negativní dopady má například:
- Kouření
- Pití alkoholu
- Nedostatek pohybové aktivity
- Špatně nastavený jídelníček s přebytkem nezdravých tuků
Hodnoty měření
Jedinou skutečně spolehlivou metodou, jak lze odhalit zvýšenou hladinu cholesterolu, je odběr vzorku krve v ordinaci lékaře, který dovede na základě laboratorního rozboru vyhodnotit, jak na tom jste. Za normální se považuje hodnota od 3,9 mmol/l do 5,2 mmol/l. Zvýšená hladina cholesterolu se pohybuje na úrovni od 5,2 mmol/l do 6,2 mmol/l. Vysoký cholesterol je pak 6,2 a výše.
Co na vysoký cholesterol funguje?
Jedním z hlavních prostředků, kterým se dá držet hladina cholesterolu snáz na uzdě, je změna životního stylu a úprava jídelníčku, ze kterého by měly zmizet některé problematické druhy nápojů a potravin.
Jídelníček na vysoký cholesterol by měl například obsahovat větší množství rostlinných výrobků a rostlinných alternativ živočišných výrobků. Naopak by v něm mělo být méně plnotučných mléčných výrobků, masa a živočišných výrobků. Určitě by se také měl výrazněji zvednout podíl čerstvého ovoce a zeleniny a dalších zdrojů vlákniny, ke kterým patří i luštěniny. V neposlední řadě také nezapomínejte na dobře nastavený pitný režim, jehož součástí by mělo být větší množství vody nebo čaje.
Vhodná příprava pokrmů
Lidé s vyšší hladinou cholesterolu musí myslet i na správnou technologickou úpravu pokrmů. Příliš vhodné například není smažení, v průběhu kterého se obvykle používá větší množství tuku. Vyhnout byste se určitě měli i fritování. (Když, tak mnohem vhodnější může být používání horkovzdušné fritézy.)
Také pro vás nemusí být vhodná klasická jíška z mouky, kterou se zahušťují třeba omáčky. Když už, volte hlavně celozrnnou mouku místo bílé. V těstech, pokud je to možné, můžete zase používat část nastrouhané mrkve nebo cukety. Určitě také neuškodí, když budete méně solit.
Tomuhle se vyhněte
I když je pravděpodobně jasné, jakým potravinám a nápojům se během cholesterolové diety vyhnout, opakování je matkou moudrosti. Proto si je krátce připomeneme.
Dobře vám neudělají:
- Sladkosti
- Slané pochutiny
- Fast food
- Polotovary
- Smažené a fritované pokrmy
- Tučné mléčné výrobky (mléko, smetana…)
- Průmyslově zpracované výrobky (masné výrobky…)
Také se snažte pít co nejméně slazených nápojů a alkoholu, protože i to může mít na vaše zdraví negativní dopady.
Neznamená to, že si už do konce života nemůžete dát kousek čokolády nebo skleničku dobrého vína. Snažte se ale preferovat kvalitu nad kvantitou a tato potěšení si dopřávejte skutečně jen občas.
Další tipy na cholesterol
Jak už bylo uvedeno v předešlých několika odstavcích, snažte se i o pravidelnější pohybovou aktivitu. Neznamená to, že musíte dřít dennodenně v posilovně, začít můžete třeba svižnější chůzí nebo plaváním. V ideálním případě ale mějte alespoň 150-300 minut pohybu týdně.
Vyzkoušet také můžete bylinky a vitamíny na cholesterol, které jsou součástí některých volně prodejných vícesložkových doplňků stravy na podporu normální hladiny cholesterolu.
Co se týče stresu, pomoci vám může například změna zaměstnání či psaní deníku. S náročnějšími případy, které mohou zahrnovat i vyhoření, si pak dovede poradit zkušený terapeut či psycholog, který vám pomůže nastavit udržitelnější životní styl.