O snídani se říká, že je nejdůležitějším jídlem celého dne. A kdo ji vynechá, zadělává si na zdravotní problémy a na nekontrolovatelný přírůstek na váze. Jedná se o přežitý mýtus, nebo na té snídani něco doopravdy je? To a mnohem víc se dočtete v následujícím textu.
Už od dětství je nám neustále vtloukáno do hlavy, že každý den začíná snídaní. Ne všichni se ale tímto heslem řídí. Třeba proto, že v době vstávání nemají hlad a po násilně pozřeném jídle by se jim udělalo nevolno. Jiní ji zase přeskakují kvůli nedostatku času. Důvody její absence v našich životech jsou tedy doopravdy pestré.
Na druhou stranu, už naše babičky říkaly, že na všem je malé zrnko pravdy. Jak to tedy je?
Snídaně jako základ dne
Snídání je pro mnoho lidí důležité z mnoha příčin. V první řadě tělu dodáváme živiny po delší pauze, kterou představuje spánek. Jak víme, během něj dochází k regeneraci, která vyžaduje nakládání s tělesnými zásobami. Aby nám nechyběly, potřebujeme je co nejrychleji doplnit. Snídaně nám taky dodá energii k tomu, abychom podávali optimální výkony během dopoledne.
Když se nad tím zamyslíte, snídaně je také způsob, jak do svého jídelníčku dostanete více ovoce, zeleniny, sacharidů a bílkovin. Lépe tedy naplníte jejich denní hodnoty. V neposlední řadě se taky říká, že díky snídani nebudete v pozdějších hodinách propadat přejídání a vlčímu hladu.
Co jíst k snídani?
Aby se prospěšnost snídaně neminula účinkem, je důležité se pořádně zamyslet nad tím, co si pokládáte na talíř. (Raději žádná snídaně než koblihy, nebo jiné kalorické bomby.)
Správnou volbou jsou:
- Vejce
- Bílé jogurty
- Ovesné vločky
- Chia semínka
- Bobulovité ovoce (třeba ve formě smoothie)
- Ořechy
- Zelený čaj
3 recepty na chutné a zdravé snídaně
Granola
Budete potřebovat: ½ hrnku kokosového oleje, ¾ hrnku javorového sirupu, 2 lžíce třtinového cukru, 1 lžičku soli, 3 hrnky ovesných vloček, 1 hrnek kokosových vloček, ¾ hrnku slunečnicových semínek, ¾ hrnku dýňových semínek
Předehřejte troubu na 150° C a vyložte plech pečicím papírem. Vezměte misku a smíchejte v ní kokosový olej, javorový sirup, cukr a sůl. Do tohoto základu zamíchejte vločky, kokos a všechna semínka. Vše dejte na plech a každých 15 minut směs míchejte. Granola by se měla péct 45-55 minut.
Avokádový toast s vejcem
Budete potřebovat: 5 lžic olivového oleje, 2 vejce, 2 plátky chleba, ½ lžičky kari koření, 1 avokádo, 2 lžíce limetkového džusu, ⅛ lžičky soli, koriandr
Připravte na pánvi volská oka. V malém rendlíku připravte směs s kari koření a olivového oleje. Následně ji sejměte z plamene a postavte ji bokem. Rozmačkejte avokádo se šťávou z limetky a solí. Pak opečte dva plátky chleba, natřete je kari pastou s olivovým olejem, dejte na každý z nich vajíčko a posypejte čerstvě nakrájeným koriandrem.
Přes noc připravený chia pudink
Budete potřebovat: 2 hrnky ovesných vloček, 4 lžíce chia semínek, 4 lžíce medu, rostlinné mléko
Smíchejte vločky s chia semínky. Přidejte k ním med a rostlinné mléko. Všechno pořádně promíchejte (pokud si troufáte, můžete s celou směsí zatřást) a uložte do ledničky. Ráno ozdobte ovocem a můžete podávat. (Pro lepší manipulaci můžete chia pudink připravovat v jednotlivých miskách.)
Co jíst k snídani – 7 tipů
Kdybychom tělu nedodávali energii, nemohli bychom se věnovat našim každodenním aktivitám. Na druhou stranu, problémem moderní doby je jednoznačně to, že si nehlídáme velikost porcí, které si pokládáme na talíř. Zvýšená konzumace průmyslově zpracovaných potravin navíc vede k nadměrnému přísunu soli a cukru. Což se taktéž negativně odráží na naší štíhlé linii.
Nemusíte hned ze svého jídelníčku vyškrtnout všechno, co je nezdravé. Na druhou stranu, tím, že si ráno odepřete cereálie, uděláte první krok k tomu, abyste si vypěstovali zdravější stravovací návyky, které následně přispějí k vaší štíhlejší postavě.
Co vše by vám mohlo prospět? Na to se podíváme níže.
Probiotika
Jedním z klíčových faktorů, který ovlivňuje vaší psychickou pohodu a zdraví, je stav vaší střevní mikroflóry. Kdo pro ni chce udělat něco dobrého, ten by si měl dopřát probiotika. Buď ve formě fermentovaných potravin a nápojů, nebo ve formě doplňků stravy, které můžete užívat každý den. Probiotika najdete například v kefíru, bílých jogurtech, v kysaném zelí, kombuche a v kimchi.
Vejce
Pokud se to s vejci nepřehání, je jejich konzumace žádoucí. Jde totiž o dobrý zdroj proteinů, které jsou důležité pro pocit nasycení a pro normální stav svalové hmoty. V ideálním případě vejce připravujte jen s malým množstvím oleje. (Pokud vám ujíždí ruka, při vaření použijte malou čajovou lžičku, kterou si množství oleje dobře odměříte.) Případně preferujte vařená vejce, jejichž příprava se obejde bez oleje úplně.
Ovesné vločky
Mnoho lidí žehrá na to, že sacharidy jsou zlo, a měli bychom se jim za každých okolností vyhnout. Ve skutečnosti ale záleží na tom, jaký typ sacharidů si vyberete. (Sladký koblížek je přesně ten typ sacharidů, bez kterého se vaše tělo obejde.)
Ve zdravém jídelníčku mají určitě místo ovesné vločky, ze kterých si můžete připravit chutnou ovesnou kaši. Pokud vám obyčejná kaše nechutná, přidejte si do ní čerstvé ovoce, kousek nastrouhané tmavé čokolády, ořechy a podobně.
Chia semínka
Kdo rád experimentuje, ten si může dát ke snídani i super zdravý chia pudink. (Dávejte jen pozor na to, abyste to s množstvím chia semínek nepřeháněli. Jinak si zaděláte na zažívací potíže.) Chia semínka večer namočte do vody, nebo do mléka. Dejte je do lednice a nechte je tam přes noc. Následně můžete ozdobit tento pudink čerstvým ovocem.
Drobné ovoce
V ideálním případě si dejte ke snídani i hrst bobulovitého ovoce, které je nejen plné chuti, ale také je napěchované vitamíny a antioxidanty, které bojují proti působení volných radikálů. Zároveň obsahuje jen velmi malé množství kalorií.
Celozrnné pečivo
Energii dodáte svému tělu tím, že světlé pečivo vyměníte za tmavé. Při nákupu se ale nenechte zmást jeho barvou, protože někteří výrobci barví své výrobky karamelem. Z toho důvodu si vždy přečtěte štítek, ze kterého jasně zjistíte, kolik obilovin daný výrobek obsahuje. Celozrnné pečivo je zároveň dobrý způsob, jak dostat do svého jídelníčku více vlákniny.
Ořechy
Určitě byste neměli zapomínat ani na zdroje zdravých tuků, mezi které se řadí ořechy. Myslete ale na to, že byste to s nimi neměli přehánět, jinak do svého jídelníčku dostanete nadbytečné množství kalorií.
Jak tedy vidíte, probiotika, která bychom měli užívat každý den, můžete kombinovat se širokým spektrem dalších chutných potravin.
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health-news/is-breakfast-good-or-bad-for-weightloss – Vliv snídaně na redukci váhy (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/12-best-foods-to-eat-in-morning – 12 zdravých potravin, které jsou vhodné na snídani (anglicky)
https://www.goodhousekeeping.com/food-recipes/easy/g871/quick-breakfasts/?slide=0 – Recepty (anglicky)
https://www.proslim.cz/dietni-snidane/ – Snídaně: Co jíst a nejíst? (česky)