V případě, že se zajímáte o hubnutí a o zdravý životní styl, možná jste propadli trendu, kterým je popíjení zelené kávy. O ní se traduje, že má vliv na hubnutí a na celkové zdraví. Opravdu ale může něco podobného fungovat? Na to se dnes zkusíme společně podívat.
Lidé, kteří chtějí zhubnout jsou schopni udělat pro redukci váhy skoro cokoliv. Tedy, snad kromě toho, aby se začali zdravě stravovat a cvičit. Místo toho se upínají na zázračné potraviny a nápoje, které jim slibují ztrátu několika centimetrů v pase skoro bez práce.
Ne vždy je ale moudré odsoudit nějakou potravinu, nebo tekutinu předem. Opravdu existují látky, které mohou mít pozitivní vliv na zrychlení metabolismu. Stačí si vzpomenout třeba na kofein, nebo na zelený čaj. (Někteří lidé nedají dopustit ani na pálivé papričky.)
Vzhledem k tomu, že zelená káva je také káva, je možné, že by mohla v některých ohledech předčit tu, kterou nám každé ráno připravuje kávovar?
To si brzy povíme.
Je zelená káva opravdu zázračná?
V první řadě bychom měli vědět, co zelená káva vlastně je. (Mnoho lidí se totiž domnívá, že jde o nějaký speciální druh.) Ve skutečnosti je to úplně normální káva, která má zelenou barvu proto, že u ní nedošlo k pražení. To se odráží jak na jejím vzhledu, tak i na její jemnější chuti.
Možným důvodem, proč si zelená káva vysloužila takovou vlnu popularity je skutečnost, že se část cenných látek z kávy ztrácí právě během pražení. (V podstatě je to jako se zeleninou. Když ji uvaříte, taktéž se z ní mohou ztratit vitamíny a další cenné látky.) Lze jí tedy připsat trochu odlišné vlastnosti.
Účinky zelené kávy
O účincích zelené kávy se toho povídá tolik, že se musíme na některé body podívat i my. Výsledky vás asi nejspíš překvapí.
Zelená káva může:
- Snížit riziko onemocnění cukrovkou
- Snížit riziko vzniku kardiovaskulárních chorob
- Upravit krevní tlak
Také se o ní hovoří v souvislosti s možnou prevencí některých onemocnění nervového systému. Ne na všechny ale zelená káva funguje stejně. Vědecké výzkumy navíc ne všechny její účinky dokázaly spolehlivě potvrdit. Zelená káva může mít na člověka i řadu negativních účinků.
Setkat se můžeme s/se:
- Nervozitou
- Nespavostí
- Zvýšeným tlakem
- Odčerpáním vápníku z kostí
Jak tedy můžeme vidět, popíjení zelené kávy rozhodně není vhodné pro všechny. Pro vaši vlastní jistotu bychom vám určitě doporučili, abyste se o ní nejprve pobavili se svým ošetřujícím lékařem. Zvlášť v případě, že jste žena po menopauze, nebo máte celoživotní problém s kostmi/vstřebáváním vápníku. (Ve všech těchto případech vás může ohrožovat osteoporóza, která je hlavním viníkem ztráty kostní tkáně. Zelená káva by mohla tento proces ještě urychlit.)
Jedná se o podvod?
Ano, i ne. Zelená káva může v malém procentu případů pozitivně ovlivnit zdraví člověka. Na hubnutí ale prakticky žádný efekt nemá.
To potvrdily i vědecké studie, které na lidech dopadly neprůkazným způsobem. (Zelená káva na redukci váhy fungovala jen na myších.) Z toho důvodu po ní není vhodné sahat ve chvíli, kdy toužíte po redukci hmotnosti.
Místo toho vsaďte na:
- Zdravý jídelníček
- Odpočinek
- Dostatek pohybu
- Pravidelné preventivní prohlídky u lékaře (za přibíráním může být i nějaká vážná nemoc)
Jak na její přípravu
Pokud se nechcete zdržovat přípravou nápoje, můžete vyzkoušet zelenou kávu ve formě potravinových doplňků.
V případě, že vám to nevadí, postupujte tak, že si ji buď koupíte porcovanou v sáčcích (připravuje se prakticky stejně, jako čaj), nebo v dóze, s tím, že si ji budete dávkovat podle návodu na přípravu sami.
Hlavně za žádných okolností nezapomínejte na to, že zelená káva je stále káva, takže její nadměrné užívání může vyvolat řadu nežádoucích účinků.
Závěr
Ačkoliv má zelená káva nějaké pozitivní účinky, ve srovnání s negativy je jich minimum. Zcela určitě nemá pozitivní vliv na hubnutí a může zhoršit stav pacientů, kteří se léčí s osteoporózou, nebo jinou nemocí, která vede ke zhoršení kvality a k úbytku kostní tkáně.
Pokud to s ní ale nebudete přehánět, může se jednat o zajímavé zpestření vašeho všedního dne, či víkendu.